انواع plc و آشنایی با کاربرد‌ plc در صنایع مختلف نظیر تجارت، صنعت مرکز ذهن دیجیتال

نمونه بارز HMI مدرن، صفحه نمایش لمسی است که انعطاف پذیری زیادی را برای اپراتور ارائه می دهد. با روند رو به رشد سخت افزار صنعتی، SCADA و PLC ها تا حدودی تقویت شدند. PLC ها اکنون قادر به انجام پیچیده ترین وظایف منطقی هستند، در حالی که سیستم های SCADA بسیار متنوع تر هستند و قادر به جمع آوری حجم عظیمی از داده ها هستند.

برخورداری از خروجی و ورودی های بیشتر (تا ۳۰۰ ورودی خروجی)، امکان استفاده از PLC مجتمع را در پروژه های متوسط میسر ساخته است. در سال 1977 ، شرکت های ژاپنی از جمله Mitsubishi , Omron , Toshiba پی ال سی های کوچک را به بازار ارائه کردند. در نهایت سال 1979 را میتوان سال ظهور PLC های بزرگ نام نهاد. چرا که در این سال برای کنترل کامل خطوط تولید کارخانه از یک سیستم PLC با تعداد ورودی و خروجی زیاد و متفاوت استفاده گردید. واژه plc خلاصه شده کلمه Programmable Logic Controller است که به زبان فارسی به نام نوعی کنترل گر منطقی برنامه پذیر شناخته می شود. ویژگی های متفاوت این کامپیوتر باعث شده است که از آن برای کنترل خط تولید و بسیاری از مجموعه فعالیت های مکانیکی استفاده شود.

به همین علت اگر شما بخواهید شبکه پرفیباس ایجاد کنید باید از کارت ارتباطی مخصوص با آن استفاده کنید. ماژول ورودی آنالوگ Analogue input module کاربردهای خاصی دارند. در حقیقت ماژول ورودی آنالوگ در پی ال سی مقادیر پیوسته داشته اند و دو وضعیتی نیستند. ماژول های پی ال سی و انواع متفاوتی تقسیم بندی می شوند که دو نوع از آن ماژول پردازش و یا واحد پردازش مرکزی cpu و ماژول رابط است.

  • دو دستگاه رایج برنامه نویسی PLC ، دستگاه های برنامه نویسی دستی و رایانه های شخصی هستند.
  • یک تفاوت مهم دیگه این دو در اینه که PLCها از بسیاری از پروتکل های صنعتی ارتباطی پشتیبانی می کنند که این موضوع در میکروکنترلرها شاید به سادگی امکان پذیر نباشه.
  • اولین قدم برای حل مسئله، اندازه‌گیری ولتاژ برای تعیین سطح ولتاژ مناسب در ترمینال ورودی یا خروجی است.

منبع تغذیه Siemens Simatic S در ماژول CPU زیمنس یکپارچه شده است. منبع تغذیه Koyo DirectLOGIC 305 PLC در انتهای سمت راست رک نصب شده است. منبع تغذیه Allen Bradley ControlLogix PLC در انتهای سمت چپ رک PLC نصب شده است.

آموزش PLC، آموزش پی ال سی S7 1200، آموزش برق صنعتی، آموزش مانیتورینگ صنعتی HMI و WINCC، آموزش سیم پیچی موتور از دوره های پرطرفدار برق صنعتی در آموزشگاه برق گستران است. آموزش جوشکاری برق، آرگون، فلزات رنگی و بازرسی جوش نیز برخی از دوره های در حال برگزاری جوشکاری در مجتمع آموزشی برق گستران است. در ابتدا در مورد ماژول ‏plc باید بگویم که امکان گسترش سیستم را از طریق استفاده از ماژول ها را دارد.

برای پروژه خود از PLC استفاده کنیم یا میکروکنترلر؟

انواع plc و آشنایی با کاربرد‌ plc در صنایع مختلف نظیر تجارت، صنعت مرکز ذهن دیجیتال پردازنده PLC را می توان در واحد آن تعبیه کرد یا به عنوان یک ماژول پی ال سی جداگانه ارائه داد. به طور کلی انواع پی ال سی ثابت دارای پردازنده خود در خود می باشند. در حالی که انواع ماژولار و توزیع شده پردازنده های PLC خود را به عنوان یک ماژول جداگانه دارند. برای انتخاب برند PLC یک نکته بسیار حائز اهمیت است که با یک مثال به تشریح آن میپردازیم.شما یک شخصی را در نظر بگیرید که خودرویی استفاده میکند که برند آن در ایران زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد. بنابراین این شخص برای تامین قطعات و سرویس خودروی خود دچار دردسر های فراوانی میشود.

کنترلر PLC

حتی در صنایع هوایی و مسافرتی، plc به کار گرفته می‌شود تا سیستم کنترل امنیتی را مانیتور کرده و به عملکرد بهینه‌تر آسانسورها و پله برقی‌ها قیمت plc کمک کند. بسته به نیاز سیستم کنترل می‌توان آن را در اندازه‌های مختلف سفارش داد تا ماژول های بیشتری را در خود جای دهد. مانند ستون فقرات انسان، رک دارای یک پنل است که در پشت قرار دارد و باعث می‌شود کارت‌ها با پردازنده ارتباط برقرار کنند.