بازارهای گل تهران: بازارهای بزرگ گل در پایتخت را میشناسید؟

در خصوص مسایل و مشکلات تولید و صادرات گلها و گیاهان زینتی, خبرنگار نشریه «یررسیهای بازرگانی» با آقای دکتر محسن کافی, بهترین گیاهان زینتی عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی .: دانشگاه تهران. آمارها میگویند ایرانیان گلها را برای این کار انتخاب نمیکنند. بامبو به گیاه شانس نیز معروف است و روایت است که میگویند هرکس که این گیاه را داشته باشد ، صاحب شانس و اقبال خواهد شد. اندازه آن 3 سانتی متر و به رنگ سفید مایل به سبز است و گل آن لوله ای شکل بلوری با رنگ صورتی میباشد. در ادامه گامهای اصلی برای آشنایی با نحوه نگهداری صحیح از گیاه برگ بیدی صورتی را برایتان فراهم کردهایم. جالب است که کاکتوس ها به نور کم نیز مقاوم اند ، اما بهتر است نور کافی برای آنها فراهم نمایید تا انتظار رشد خوبی از آن را داشته باشید. طبق اين تعريف از جمله عملكرد گلخانه، فراهم كردن شرايط محيطي لازم و مورد نياز محصولي معين است.

نیاز های کم و مزایای زیاد این گل ، باعث شده است تا در بین مردم بسیار محبوب شود. به فاصله خشک شدن خاک گلدان به آن آب دهید، در بهار و تابستان به غبارپاشی با اب سبک بدون املاح نیاز دارد، در پائیز و زمستان غبار پاشی را متوقف کنید. اجازه دهید بین دو آبیاری چند سانتیمتر از سطح خاک گیاه خشک شود. آبیاری اسپاتی فیلوم کار سختی نمی باشد و باید خاک آن خشک شود ، سپس آبیاری انجام گردد. توجه داشته باشید که می توان از هر ظرفی برای کاشت گل ختمی استفاده نمود اما استفاده از گلدان های پیت یا پلاستیکی که از ترکیب خاک پرلیت و پیت ماس پر شده اند برای این کار ایده آل می باشند. سیکلامن دارای گونه و نوع های متفاوتی می باشد که هر گونه این گیاه دارای ویژگی خاصی است. دلیل محبوبیت این گیاه رنگ های متنوع آن است که میتواند شادی و نشاط را به خانه و اهالی خانه منتقل کند.

شما می توانید اجازه دهید که ساقه های بلند این گیاه آپارتمانی به زیبایی از لبه میز یا شلف ها آویزان شود. کاکتوس ها به دلیل اینکه مقاومت بسیاری دارند ، برای منازل آپارتمانی بسیار کارساز هستند. این گیاه به دلیل اینکه در برابر سایه بسیار مقاومت دارد ، برای گیاهان آپارتمانی کاملا مناسب می باشد. گیاه قاشقی به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و بهتر می باشد که بعد از اینکه خاک آن خشک شد ، آبیاری را انجام دهید. آفتاب کامل، خاک خشک و دارای زهکشی خوب که ازنظر مواد غذایی متوسط باشد جهت کشت این درخت مناسب است. گل کالانکوئه رشد خوبی دارد و میتواند فضاهای خالی خانه را بپوشاند و از این نظر نیز کارساز است. یکی از بهترین شیوه های نگهداری زبرینا به صورت آویز است که در فضاهای داخلی خانه و نیز مراکز دولتی همچون ادارات و دفاتر کاربرد دارد. یکی از گیاهان بومی کشور، گل محمدی است که به عنوان گیاه ملی ایران به ثبت جهانی رسیده است. گل شیپوری نماد کشور ایرلند می باشد و امروزه به عنوان گیاهان زینتی در بازار ها موجود هستند.

گیاهی کوچک با ارتفاع تقریبا 30 سانتی متر می باشد و دارای بویی خوش و معطر است. یکی از معایب گل لیلیوم ،سمی بودن آن است و بهتر میباشد که کسانی که فرزند کوچک و یا حیوان خانگی دارند ، لیلیوم را تهیه نکنند. لازم است که بین هر دو نوبت آبیاری خاک آن خشک گردد، حتی اگر گاهی آن را آبیاری نکنید مسئله حائز اهمیتی نخواهد بود. برای اینکه بدانید چه زمانی وقت آبیاری است ،انگشت خود را به خاک آن بزنید ، اگر یک بند انگشت خشک بود ، آبیاری را انجام دهید. او با بیان اینکه اگر مسئولان حمایتی از او داشته باشند، میتواند گلخانه خود را گسترش دهد، میافزاید: کرونا هیج تاثیر بدی بر فعالیت ما نداشته زیرا پس از شیوع بیماری، اقدام به فروش غیرمستقیم و مجازی کردهایم و برگزاری نمایشگاه گل و گیاه نیز تاثیری خوبی بر فروش داشت. امروزه در خیلی از کشور ها نمایشگاه هایی با این زمینه برگزار شده و دیوارهای سبز خود را مورد نمایش دیگران می گذارند. این گیاه برای آپارتمان های کم نور مخصوصا خانه هایی که در جهت شمالی قرار گرفته اند و نور آفتاب زیادی را دریافت نمی کنند، مناسب است.

یکی از دلایل فروش خوب این گیاه این است که به مراقبت زیادی احتیاج ندارد. همانطور که از اسمش پیداست ،این گیاه بومی کشور چین می باشد و با گذر زمان و با دلایل مختلف ،امروزه وارد کشور ما شده است و مردم نیز از آن استقبال کرده اند. یکی از دلایل خرید زیاد این گل ،طیف رنگی گوناگون این گیاه می باشد. البته که این گل فواید گوناگون و زیادی دارد. این گیاه به آبیاری زیاد حساسیت دارد و فقط باید زمانی آبیاری شود که خاک اش خشک شده باشد. سانسوریا در خاکی با ترکیب خاک برگ 60 درصد و ماسه بادی 30 درصد وکود حیوانی 10 درصد رشد بهتری دارد. ۳۰ درصد از مردم محلات همگی بهطور کامل در صنعت گل اشتغال دارند، و محلات بیشترین سطح زیر کشت وپرورش انواع گل و گیاه زینتی در ایران را دارد، شهرستان محلات واقع در جنوب استان مرکزی به هلند ایران شهرت دارد، صنعت گل و گیاه محلات در صورت حمایت و توجه میتواند ضمن رونق به اشتغالزایی و تولید ثروت شود، و در بخش توسعه صادرات غیرنفتی نیز نقش ایفا کند. رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرستان محلات گفت: از حدود ۶ میلیون دلار کالای غیرنفتی که امسال از محلات به خارج از کشور صادر شد، چهار میلیون و ۷۰۰ هزاردلار آن مربوط به گلهای شاخهای و گلدانی است حال آنکه ظرفیت بالایی در زمینه صادرات گل از این شهرستان وجود دارد.

گیاه سانسوریا میتواند هوای خانه را تصفیه کند و انرژی های منفی را از خانه دور سازد و انرژی های مثبت را روانه کند. یکی از راه های زیبا سازی منازل استفاده از گیاهان برای دیزاینی زیبا و جذاب می باشد.و انرژی مثبت را برای فضا به ارمغان می آورد.در این مطلب چند مورد از این زیبا سازیها را برای شما به نمایش میگذاریم. ریختن آب در زیر گلدانی سنگریزه دار به طوری که ته گلدان با آب در تماس نباشد جهت تامین رطوبت اثر مثبت دارد. البته که نوع ابلق این گیاه نیاز به نوری زیاد دارد تا رشد خوبی داشته باشد ، اما در کل نوع های دیگر این گیاه اینگونه نیستند و با هر نوری سازگاری میکنند. اگر گیاه شما سایه دوست باشد که نیاز به تهیه نور برای هرباریوم نیست.اما اگر به نور نیاز داشته باشد و گونه نور دوستی باشد در اکثر مکانها از نور مصنوعی(لامپهای بخار سدیم یا متال) استفاده میکنند. باید اطلاعات دقیقی از کود هایی که می خواهید به عنوان کود گیاهان زینتی استفاده کنید داشته باشید. قیمت کنتیا بسته به سایز و تعداد شاخه هایی که دارد متغیر است و همه سایز و قیمتی از آن را میتوانید در بازار پیدا کنید.

پس یادتان باشد پیش از آنکه اقدام به خرید گیاهان آپارتمانی دلخواه خود کنید، ابتدا به شرایط خانه خود توجه کرده و سپس گیاهان مناسب برای آن فضا را به خانهتان بیاورید تا بتوانید همیشه لذت یک سرسبزی دائمی و زنده را در محیط خانه تان بچشید. عدم توجه به کود دهی به موقع و با مقدار مناسب باعث میشود که گیاه شما رشد و زیبایی کافی را در محیط خانه نداشته باشد و برای همین ما در این متن قصد داریم تا به مرور اصول کوددهی به گیاهان آپارتمانی بپردازیم و دوره تناوب کوددهی به آنها را با توجه به نوع کود مورد استفاده مورد بررسی قرار دهیم.

نگهداری از گیاهان در منزل باعث می شود تا به آنها وابسته شوید و حس خوبی دریافت کنید. از نکات دیگر مهم درمورد نگهداری گل بامبو این است که نباید در مقابل نور شدید خورشید قرار بگیرد ، چون باعث سوختگی و پوسیدگی ریشه گیاه آن می شود. ناگفته نماند که این گیاه نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. ژربرا دیزی به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد اما نباید بیش از حد مقابل گرما قرار بگیرد. بهترین گل های آپارتمانی آن هایی هستند که نیاز به مراقبت کمتری دارند. اما از آنجایی که انواع مختلفی از قارچ کش گل و گیاهان آپارتمانی در بازار وجود دارد، در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان قصد داریم شما را با بهترین قارچ کش هایی که برای پوسیدگی ریشه گیاهان زینتی به کار برده می شوند آشنا کرده و قیمت و نحوه خرید این کودها را نیز بررسی کنیم. همچنین هرس درختچه هایی که حامل میوه ها یا هیپانتیوم های زینتی می باشند، متفاوت می باشد. پشه ها از بوی این ماده شیمیایی متنفرند و از آن ها دوری می کنند و این گیاهان به خوبی رشد می کنند و بسیار حاصل خیز هستند .

توصیه می شود که گلدان ها را در مکان آفتابی نگهداری نمایید و روند آبیاری را به دقت انجام دهید. در فصل زمستان آبیاری این گیاه را به هفته ای یکبار کاهش دهید. در دیگر مناطق که دمای هوا در زمستان به زیر 7 درجه برسد یا گیاه را باید در گلدان کاشت و در زمستان آن را به مکانی گرم تر انتقال داد یا به عنوان یک گیاه یک ساله آن را کاشت. برای اینکه یک گیاه زینتی محسوب شود رسیدگیهای ویژهای توسط پرورش دهنده آن ملاک قرار میگیرد به عنوان مثال گیاهانی که برای ایجاد اشکال جالب هرس میشوند یا گیاهان مینیاتوری، فقط به این دلیل زینتی محسوب میشوند که باغبان آنها عملیات ویژهای را برای زیباسازیشان انجام میدهد و به محض اینکه به حال خود گذاشته شوند با رشد سریع و خروج از فرم ایجاد شده از دسته گیاهان زینتی هم خارج میشوند. همچنین به آبیاری زیادی نیز احتیاج ندارد ، ولی برای اینکه بهترین رشد اش را داشته باشد و بدرخشد ، بهتر است که هر وقت خاکش خشک شد ، به آن آب بدهید.

سانسوریا(نیزه آفریقایی) که به عنوان یک گیاه زینتی پرورش داده میشود بومی آنگولا بوده و در چند سال گذشته رشد چشمگیری در میان علاقه مندان گیاهان آپارتمانی پیدا کرده است. شهیدی فر سطح زیر كشت محصولات زراعی و باغی در مازندران را 480 هزار هكتار اعلام كرد و گفت : با وجود این كه در كمتر از یك درصد از این مساحت گل و گیاه پرورش می یابد ، اما مازندران با همین مقدار سطح تولید بیش از 7.5 درصد تولید كشور در این بخش را در اختیار دارد. استانهای تهران، مرکزی، مازندران و خوزستان عمدهترین تولیدکنندگان این محصولات در کشور به شمار میروند. این گل از سال 90 جزء پر فروش ترین گل های کشور شده است. یکی از گیاهان محبوب و پر فروش کشور ما ، گل کاکتوس می باشد. برای مثال فصل رشد کاکتوس از بهار تا پاییز است و از اواخر پاییز تا اوایل بهار که هوا سردتر و روزها کوتاهترند، این گیاه شروع به رشد دوباره میکند. به سرما حساسیت زیادی دارند و با شروع سرما رشد و نموش متوقف می گردد. قیمت کمترین مدل بنسای در ایران از ۳۰۰ هزار تومان آغاز میشود ولی در نمونههایی که گیاه بنسای شده خاصتر و سن گیاه بالا باشد، با ارقامی چند ۱۰ میلیونی هم خریدوفروش میشوند.

گیاهان چدن دارای برگهای سبز تیره هستند و می توانند زیبایی خاصی را به هر گوشه ای از اتاق اضافه کنند. گیاه لوندر Lavender یا گیاه اسطوخدوس، جزو گیاهان غیر متداول برای گیاهان آپارتمانی است، اما به دلیل خاصیت درمانی که دارد (میتوان از عطر آن برای آروماتراپی یا همان رایحه درمانی استفاده کرد)، در مجموعه گیاهان لاکچری برای طراحی دکور اتاق خواب، قرار میگیرد. این گیاه با طراحی زیبای برگهایش هر طبیعت دوستی را مجذوب خود میکند. طراحی پروفایل پایین نور متمرکز بیشتری نسبت به نور مهتابی استاندارد ارایه می دهد.علاوه بر این ، هیچ گرمایی به این معنی نیست که نور را می توان به گیاهان شما برای انرژی نور بیشتر و بهره وری بهبود بخشید.

این گیاه نیز که از دیگر گیاهان مناسب برای ساخت دیوار سبز است، رونده بوده و برگ های پهن آن به سمت پایین رشد می کنند. بخاری و رادیاتور موجب خشک شدن هوای محیط و تقلیل رطوبت هوا می گردد، به حدی که رطوبت داخل ساختمان از یک سوم میزان لازم هم پایین تر می رود. به خصوص گیاهان رنگی که میتوانند به خانه صفا تازه ای بدهند و انرژی مثبتی به محیط روانه کنند. در سراسر جهان به خاطر آنها قدردانی می کنند گلهای زیبا ، گلهای بزرگ روی گیاه سوسن در انتهای یک ساقه بلند رشد می کنند. یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی که حتی مبتدیان نیز میتوانند آن را نگهداری کنند ،گیاه زاموفیلیا می باشد. امروزه در بعضی از اداره ها و اماکن عمومی حتی بعضی از منازل نیز از این طرح و ایده نوین استفاده میکنند.