بهترین روشها برای تنظیم برچسبهای متا روباتها و Robots.txt

چون روش رتبهبندی گوگل (همان الگوریتم) نامشخص است، سئو تخصصی میشود که تجربه، آزمایش و تحلیل دادهها در آن نقش کلیدی دارد. مکان بارگذاری سایت مپ : توجه کنید که فایل سایت مپی که در دایرکتوری اصلی سایت بارگذاری شده نمیتواند معرف آدرس های زیر دامنه و یا آدرس های هم رده خود باشد. چرا که به شما این امکان را میدهد تا در زمان و مکان مناسب به مشتریان خود دسترسی پیدا کرده و بهترین تجربه کاربری ممکن را به آنها ارائه دهید. نکته دیگر این است که اگر تجارت شما دارای چندین مکان میباشد، برای هر یک از مکانهای خود مانند شعبههای دیگر، صفحات خاصی را در وب سایت در نظر بگیرید. اگر مدام محتوای بی کیفیت و کوتاه انتشار دهید ممکن است به خاطر ارایه محتوای نازک (thin content) تحت مجازات الگورتیم گوگل پانداقرار بگیرید. در مرحله بعد مواردی که باید در سایت مپ وجود داشته باشند را پیکربندی می کنیم، برای این منظور از منوی “سئو” گزینه “ظاهر جستجو” را انتخاب کنید، در تب “انواع محتوا” باید تصمیم بگیرید چه محتوایی در سایت مپ قرار بگیرد. LOCAL SEO به روند بهینه سازی صفحات یک وب سایت چه از لحاظ داخلی و چه از لحاظ خارجی، به منظور نمایش در نتایج جستجوی منطقهای گفته میشود.

میزان اهمیت یک صفحه با url صفحات دیگر از 0.0 مقیاس تا 1.0 مقایسه میشود. نکته: حذف مسدود سازی خزنده یا کراولر وقتی قصد خارج کردن یک صفحه از نتایج گوگل را دارید بسیار مهم است. در ادامه قصد داریم شما را به صورت تئوری با اصول سئو آشنا کنیم و مطالبی را که هر سئوکار لازم است بداند را به شما توضیح دهیم. ما سعی کرده ایم در مطالب پایین به صورت صفر تا صد آموزش ساخت سئو و آموزش سئو ۲۰۲۰ را همراه با آموزش سئو وردپرس pdf و کتاب آموزش سئو برای شما قرار دهیم تا با جدیدترین روش های بهبود سئو وردپرس اشنا شوید.

حتی افرادی که در شبکههای اجتماعی مثل اینستاگرام برای عکس ها کپشن مینویسند یا ویدیوی آموزشی و طنز تولید میکنند؛ به نوعی تولید کننده محتوا هستند. در انتهای این دوره ی آموزشی شما دانش کافی را برای تولید و انجام سئو به تنهایی کسب خواهید داشت. استفاده از سرفصل های دوره و نکاتی که در طول دوره کاربران آموزش خواهند دید. همچنین این کار موجب استفاده بهینه تر از Crawl Budget می شود. با این کار حجم جستجوی شما آزاد میشود تا تنها صفحات باکیفیتی را که میخواهید Google شما را در آنها رتبهبندی کند، پیدا نماید. اگر نمیتوانید به ریشه وب سایت خود دسترسی پیدا کنید، از یک روش مسدود کردن جایگزین مانند برچسبهای متا استفاده کنید. اگر ما یک فایل /robots.txt در وب سایت خود نداریم ، روبات های موتور جستجو دسترسی کامل به سایت ما دارند. وب سایت های پنالتی شده به مانند شرکت های ورشکسته هستند. شبکه های اجتماعی می توانند بخشی از استراتژی شما در بهینه سازی خارج سایت به شمار بروند و همچنین شکلی از لینک بیلدینگ داشته باشند. لینک بیلدینگ محبوبترین و تاثیر گذارترین عامل رتبه بندی در بهینه سازی خارجی به شمار میرود. لینک بیلدینگ به معنای ارائه راهکارهای جهت دریافت لینک از دیگر سایتها است.

سایت واکنشگرا یا سایت سازگار با موبایل: امروزه با گسترش و بهبود سخت افزار موبایل ها شاهد این هستیم که بسیاری از ترافیک سایت ها از طریق موبایل دریافت میکنیم و کاربران موبایلی به تدریج بیشترشده اگرچه که کاربرهای دسکتاپ هم کم نیستند ولی سازگاری سایت با موبایل و کاربرپسند بودن واسه این مخاطب بسیار مهم هست. با توجه به این موارد، کاملا واضح است که شما باید از قوانین گوگل پیروی کنید تا دل او را بدست آورید و گوگل هم در مقابل با سخاوتمندی باعث افزایش ترافیک سایت شما شود. این کار باعث میشود تا حجم کدهای کمتری نوشته شود و همینطور کدنویسی به اصطلاح تمیزتری به وجود بیاید. چه کسانی در این خصوص محتوا تواید کردهاند؟ پیشینیان ما توصیه کردهاند مراقب سرمایه خود باشید و چیزهای مهم را در جایی مطمئن پنهان کنید. در تب سوم “SafeSearch filtering” برای صفحاتی است که بازدیدکنندهها آن را گزارش کردهاند. محتوایی که تصمیم به نوشتن آن دارید باید تمام جنبههای موضوع اصلی را به خوبی پوشش دهد؛ یعنی فرد بتواند با خواندن آن به پاسخ هر سوالی که در ذهن دارد برسد.

سئو یا SEO کوتاه شده Search Engine Optimization و همان فرایند آوردن کاربران به سایت مورد نظر از نتایج سایت seotwitt موتورهای جستجو است. اما بعد از اینکه در مورد سئو و روشهای تاثیرگذار در رتبه بندی موتورهای جستجو خواندید اکنون نیاز به ابزارهای دارید که به شما در تحلیل و آنالیز وب سایت کمک کند. اگر از روز ساخت آن تاکنون آن را لمس نکرده اید ، احتمالاً اکنون رتبه سئو خوبی ندارید. اما به اشتباه بعضی از آنان تصور می کنند متخصصین سئو دارای عصای جادوئی هستند که می توانند با رجوع به آنها رتبه سایت خود را در زمان کوتاهی افزایش داده و به صفحه نخست گوگل بیاورند. حتما از خودتان می پرسید اگر سئو یک عصای جادویی برای نجات یک روزه وب سایت از صفحات پایین گوگل به رتبه های نخست آن نیست پس به چه کاری می آید؟ از این رو تولید محتوا متناسب با مخاطب در اولویت نخست هر برنامه سئو قرار دارد. ولی اگر بخواهیم اصولی و با برنامه ریزی پیش برویم قبل از همه اینها می بایست یک مدلسازی و طرح تجاری تدوین نماییم تا قبل از شروع کار همه جوانب را در نظر گرفته و تا چند سال آینده آن کسب و کار را پیش بینی و برای آن برنامه ریزی نماییم.

در بررسی انواع سئو شاید بد نباشد که به یکی از جدیدترین و مهمترینهای SEO یعنی سئو موبایل نیز اشارهای داشته باشیم. لازم به ذکر است که تقریبا همه لینکهایی که از شبکههای اجتماعی دریافت میشود خصوصیت “NOFOLLOW” دارند اما به این معنا نیست که هیچ ارزشی نداشته باشند. ایراد اساسی قیمت گذاری بر اساس کلمات کلیدی این است که ممکن است بعد از گذشت زمان داده شده توسط شرکت سئوکار، هنوز رتبه مورد نظر کسب نشده باشد و این باید در قرارداد ذکر شود که اگر به نتیجه دلخواه نرسیدیم چه خواهد شد؟ سرچ کنسول یا Webmaster Tool ابزاری رایگان است که به شما امکان می دهد وب سایت خود را از دیدگاه موتور جستجو گوگل کنترل کنید و به اطلاعات جامعی در مورد صفحات مختلف سایت تان دسترسی پیدا کنید (مطالعه بیشتر: سرچ کنسول گوگل چیست). برای اینکه به این فایل در انواع سایت ها دسترسی داشته باشید می توانید از مسیر زیر اقدام کنید.

پیوندهای خارجی، هایپرلینک هایی هستند که به دامنه ای اشاره می کنند که دامنه اصلی نیست. مقدمه ای برای robots.txt که robots.txt چیست و چه کارایی هایی دارد؟ کلاه سفید سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ این عبارت بدین معنی است که بهینه سازی سایت از طریق روش های ممنوعه انجام نشده و بر اساس استانداردهای گوگل این روش ها به کار برده شده است. بهینه سازی کلاه سیاه (Black Hat SEO): شامل روشهای است که موتورهای جستجو آنها را تایید نمیکنند و در تلاش برای به حداقل رساندن اثرات آنها هستند. بهینه سازی کلاه سفید (White Hat SEO): شامل تکنیکهای که موتورهای جستجو به عنوان بخشی از یک طراحی خوب و مفید برای کاربران تلقی میکنند. مانند صفحه اول سایت، محصول، صفحه آموزش، صفحه گالری عکس، صفحه تماس با ما و صفحات دیگر که این صفحات باید با زبان گوگل به روبوت ها گفته شود تا به نسبت اهمیتشان رتبه بندی شوند. یکی از موثرترین تکنیک های SEO خارجی ،وبلاگ نویسی به صورت مهمان در فروم ها و گفتگو های دیگر سایت هاست. همچنین تکنیک های SEO خارج از صفحه به تقویت تأثیر و ارتباط وب سایت شما با سایر وب سایت ها کمک میکند.

داشتن منابع مالی مورد نیاز می توانید در برخی مواقع بر تسریع روند تاثیرگذار باشد. یکی از استانداردهای گوگل که در راهنمای موتور جستجوی این شرکت در یک فایل PDF در اختیار کاربران به صورت عمومی قرار گرفته، داشتن فایل ربات در سایت است. شما با پشت سر هم نوشتن جملهها بدون داشتن هدینگ هم میتوانید دیواری قطور از واژهها را پیش چشم مخاطب بسازید. برای آوردن کاربران بیشتر به سایت از نتایج جستجو، هم لازم است رتبههای بالاتر کسب شود و هم آن که کیفیت حضور در نتایج به گونهای باشد که کاربر روی آن کلیک کند. ایجاد صفحات با کیفیت پایین و محتوای بسیار کم که با کلمه کلیدی و لینکهای زیادی پر شدهاند. مجموعه نکاتی که برای تولید محتوای سئو شده باید رعایت کرد را سئو محتوا می گویند. حجم زیاد پیوندهایی که از سایت های معتبر و مرتبط به سایت شما اشاره میکنند نشان از ارزش سایت شما برای موتورهای جستجو است. ممکن است کلمات و عباراتی که هنگام جستجو به آن فکر میکنید، آن چیزی نباشد که مشتریان شما استفاده میکنند. سعی کنید همیشه از اسامی مختلف استفاده کنید. یکی از این موارد انتخاب هاست مناسب است که همیشه کارآفرینان اینترنتی در مرحله آخر به یاد میافتند.

اما زمانی که کاربر وارد سایت شما شده و با مشاهده محتوای نامناسب سریعا از آن خارج میشود، این نشان دهنده بی کیفیت بودن وب سایت شماست. منتهی مخاطب در سایت شما به دنبال محتوا نمی گردد، بلکه جستجوی خود را در موتورهای جستجو مانند گوگل انجام می دهد، بنابراین محتوای شما باید در موتورهای جستجو دیده شود. اینها مانند پازل در کنار هم قرار میگیرند و هر کدام نقش مختص به خود را سئو و بهینهسازی سایت شما انجام میدهد. این تکنیکها به عنوان اسپم هم شناخته میشوند. در آخر اگر میخواهید از این هم یک قدم جلوتر بروید، یک نقشه گوگل با نشانگر به وب سایت خود اضافه کنید. باتوجه به رویکردی که در سایت آن را دنبال می کنم و آن هم تولید محتوای کاربردی است، به موارد تئوری زیاد نخواهم پرداخت. اگر عکس روی هاست مربوط به خود سایت آپلود می شود نام آن نیز باید گویای محتوای تصویر باشد.

نکته: در حین ساختن Sitemap به صورت دستی، دقت کنید که مسیر شروع نقشهی سایت از Root یا ریشهی هاست (اولین مسیر پس از آدرس دامنه) باشد. به نشر محتوا برای رسیدن به جامعه مورد هدف که در مسیر اهداف بازاریابی سایت یا برندی قرار دارند بازاریابی محتوا گفته می شود. ما در مورد مقاله های آسمان خراش 10هزار کلمه ای در مورد هر موضوع صحبت نمی کنیم، اما فکر کردن در مورد اینکه محتوای شما چگونه خواننده را درگیر می کند و در عین حال به آنها در مورد موضوعات خاص آموزش می دهد مهم است. با قرار گرفتن کلمه کلیدی در URL یک صفحه حتی کاربران هم نیز میتوانند محتوای آن را حدس بزنند. این روش میتواند در ترافیک ورودی هم تاثیرگذار باشد. شیوه برگزاری این دوره چطوره؟ ظرف زمانی که توی دوره هستید یا نهایتش یکی-دو ماه بعدش، شما مطلبی خواهید داشت که اومده صفحۀ اول گوگل. پس ضروری است که اطلاعات کسب و کار شما برای این حوزه تا حد امکان دقیق، کامل و بهینه باشد. از سوی دیگر، «اهمیت» براساس میزان اطلاعات در دسترس راجع به شرکت و کسبوکارها مورد نظر نیز تعیین میشود.

از طرفی، ترافیک سئو (که به عنوان ترافیک ارگانیک نیز شناخته میشود) “رایگان” است و گوگل برای نمایش صفحه شما و هدایت کاربر به آن هزینه ای دریافت نمیکند. تضمین میکند محتوای که یک موتور جستجو ایندکس می کند همان محتوای باشد که هنگام ورود کاربر از طریق موتورهای جستجو مشاهده میکند. کدهای سایت، ساختار و محتوای آن متناسب با کلمات انتخاب شده بهینه میگردد و در ادامه با گرفتن لینک از سایتهای دیگر تلاش میشود رتبه های سایت ارتقاء داده شود. با توجه به این مسئله، دیگر نمایش یک وب سایت تنها در صفحه دسکتاپ مطرح نبوده و قابل مشاهده بودن آن در صفحههای کوچک موبایل نیز حائز اهمیت است. مخفی کردن متنها، استفاده از رنگ پس زمینه برای متن یا لینک ها ، استفاده از فونت ریز و کوچک که کاربر قادر به خواندن متن نیست. به طوری که این موبایلهای هوشمند یا تبلتها با حجم بسیار کوچک و کاربرد آسانتری که دارند بسیار مورد استقبال قرار گرفته و تا به امروز بیش از 50% جستجوها را به خود اختصاص میدهند. سئو خارجی – Offsite SEO: کیفیت حضور یک سایت در میان سایتهای دیگر در سئو خارجی مورد توجه قرار میگیرد.

سئو داخلی – Onsite SEO: هر آنچه که یک سایت دارد میتواند بهینه شود و در دل برنامه کلی سئو به کسب رتبههای بالا کمک کند. به طور کلی اما بخش اصلی سئو خارجی یک سایت مربوط به بک لینک هایی با کیفیت بالا است. به طور کلی هدف سئو کلاه سفید جلب رضایت کاربر و خشنود نگه داشتن آن است ، اما در سئو کلاه سیاه صرفا برای کسب رتبه در موتورهای جستجو تلاش می شود. ما در مجموعه وبکده با داشتن تیمی متخصص در علم سئو توانسته ایم این اطمینان را به مشتریان خود بدهیم که با پیاده سازی دقیق الگوریتم و تاکتیک های موثر، بر اساس اصول و قوانین سئو در بازه های زمانی استاندارد، می توانیم باعث تغییر بهینه رتبه سایت مشتریان عزیز خود در گوگل باشیم. الگوریتم های جستجوگر گوگل به طور مدام در حال تغییر و توسعه می باشند و برای همگام سازی با آنها باید به طور پیوسته داده های خود را در علم سئو به روز نگه داریم که این کار برای بسیاری از مدیران وب سایت ها به دلایل مختلف بسیار سخت و گاهاً نشدنی است.