سئو (SEO) چیست و چرا این قدر اهمیت دارد؟

الگوریتمهای گوگل محتوای صفحات وب را تجریهوتحلیل میکنند تا ارزیابی کنند آیا صفحه حاوی اطلاعاتی که کاربر به دنبال آن است، ارتباطی دارد یا خیر. سرعت بارگذاری یا لودینگ صفحات وب سایت شما هر چه بیشتر باشد، مدت زمان مابین کلیک شدن و نمایش محتوای با ارزشی که تهیه کردید کم شده و احتمالا این محصول شما است که توسط کاربران خیلی بیشتری پسندیده و خریداری می شود. از جمله سایت های خارجی باکیفیتی هستند که لینک سازی در آن ها در افزایش سرعت ایندکس سایت موثر است. بررسی امنیت سایت نیز از جمله وظایف سئوکار به حساب میآید. سئو خارج سایت یا Off Page Seo از جمله دیگر عوامل مهم برای بهبود و ارتقا رتبه وب سایت ها در موتورهای جستجو می باشد. و یا خود کلمه سئو چیست را لینک کنم به مقاله اصلی که در این رابطه نوشته ام. علت اصلی توجه زیاد به سئو داخلی وب سایت این است که از این طریق می تواند کاربرانی که مشتاق یافتن و مطالعه مطالب مرتبط با فعالیت وب سایت مورد هستند را هر چه بیشتر به سمت آن سوق دهیم.

این موارد تنظیمات سادهای هستند که شما میتوانید در سایت خود استفاده کرده و امکان پدیداری سایت خود در موتور جستجو را افزایش دهید. برخی از سئو کاران معتقدند لینک های خراب انرژی ربات گوگل را هدر می دهد. در اصل پیدایش مفهومی به نام سئو داخلی باعث شده تا گوگل (البته هنوز موتورهای جستجوگری یافت می شود که به تعداد کلمات کلیدی و مرتبط با تعداد بالا اهمیت می دهند) روش های بهینه تری را برای استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه مورد نظر کاربرهایش تعریف کند. این کتاب را به صورت رایگان برای دانلود می گذارم تا توانسته باشم به اندازه خود تاثیر مثبتی هر چند کوچک در وب فارسی و فعالان حوزه آنلاین گذاشته باشم. وقتی کاربرها یا مشتریان شما متوجه می شوند که لینک وب سایت شما یا اصطلاحا نام شما در جاهای شناخته شده دیگر هم به چشم می خورد، اعتماد بیشتری به شما کرده و احتمالا شما را به دیگران پیشنهاد می کنند.

اگر دو وبسایت در حال فروش یک محصول باشند، وبسایتی که برای موتور جستجو بهینه شده شانس بیشتری برای کسب مشتریان و فروش بیشتر دارد. سئو داخل سایت که معادل انگلیسی آن On Site Seo یا On Page Seo می باشد، سلسله فرآیند و مراحلی است که جهت ارتقا و بهینه سازی سایت اجرا می شوند. حال بگذریم و بریم سراغ توضیح کامل سئو خارجی یا Seo Off Page … محتوا – اطلاعات مفید و با کیفیت بالا که برای جذب ترافیک و حرکت کاربران در طول قیف ایجاد می شود – سنگ بنای SEO موثر است. چرا SEO برای تجارت ها مهم است؟ چون در محتوای بنیادی شما باید هرآنچه که نیاز به توضیح اولیه دارد را با لینک، نمودار، شکل، جدول، عکس، فیلم، فایلی برای دانلود و … ذکر کنید، منطقی است که محتوای بنیادی، محتوای بلند باشد. اما افزونه یوست سئو تنها افزونهای نیست که این کار را برای سایت شما انجام میدهد. چون بدون استفاده از سایت مپ دسترسی و ایندکس این صفحات غیرممکن است و تنها بصورت اتفاقی ممکن است آنها ایندکس شوند. دلیل این امر تنها در یک نکته نهفته است.

مراحل اصلی فرایند بهینهسازی موتور جستجو چیست؟ اصولی که حول مفاهیم و موضوعات اثرگذار بر سئوی سایت هستند و توضیح میدهند که فرایند بهینهسازی سایت چگونه کار میکند. اگر انواع محتواها را در سایت خود بارگذاری کردهاید یعنی هم محتوای متنی دارید، هم تصویری، هم صوتی و هم ویدئو که به نقشهی سایت نیاز دارید. سئو سایت اقدامات و قوانینی را شامل می شود که پس از رعایت کردن و پیاده سازی آن، به یک وب سایت کمک می کند تا به لحاظ نمایش داده شدن در نتایج موتورهای جستجو موقعیت بهتری پیدا کرده و در نتیجه به افزایش بازدید آن توسط کاربران بیشتری منجر شود. لینک بیلدینک که ترجمه آن لینک سازی است، به روش هایی گفته می شود که به وب سایت مورد نظر کمک می کند تا به لطف آن، بک لینک های معتبری را از وب سایت هایی که اعتبار بالایی دارند دریافت کند. در این صورت با ایجاد یک فایل فهرست و قرار دادن همه فایلهای نقشههای سایت در آن، یک فایل Sitemap کلی ساخته و به گوگل ارسال میشود. Bing Add sitemap URL to the virtual robots.txt file: با زدن این تیک به افزونه اجازه میدهیم که آدرس نقشه سایت را به فایل robots.txt که فایلی مخصوص برای رباتهای گوگل است اضافه کند.

چه صفحاتی نباید از وبسایت حذف شوند، تعریف یک سایت باکیفیت چیست و چرا ساختار URL و هدایت برای داشتن سئوی خوب ضروری است؟ مجموعه قوانینی وجود دارد که گوگل با دستان خودش تعریف و ایجاد کرده و کمک می کند که وب سایت ها به بهترین شکل بهینه سازی شوند. ولی در عوض پاداش این صبر همان تاثیر بلند مدتی است که گوگل در نظر خواهد گرفت. وحید رضا زمانی این یکی از بهترین برنامه ها و پرکاربر ترین برنامه هایی هست که تا الان باهاش کار کردم و تیم پشتیبانی بسیار قوی من رو حمایت کردند همینجا از تمام تیم تشکر میکنم. این عامل به قدری مهم است که خود گوگل ابزاری را به نام Google Mobile Friendly راه اندازه کرده تا موبایل فرندلی بودن وب سایت ها را ارزیابی کند. علاوه بر تطبیق کلمات کلیدی، از دادههای تعاملی هم برای ارزیابی مرتبط بودن نتایج جستجو با عبارات استفاده میشود.

اما در سال ها اخیر گوگل هم متوجه شده که تعداد هر چه بیشتر یک کلمه کلیدی حتی به زبان فارسی در یک وب سایت، دلیلی بر مفید بودن محتوای آن برای کاربرها نیست. از سوی دیگر، یک وبسایت دارای محتوای خوب چه با سئو و چه بدون آن میتواند کارکرد خوبی داشته باشد. محتوای خوب برای شما لینکهای طبیعی را به ارمغان خواهد آورد که به وقتش رتبه و ترافیک خوبی به شما اعطاء میکند. یک سئو داخل سایت خوب مستلزم استفاده از تصاویری است که بی دلیل حجم بالایی را اشغال نکرده اند. گوگل در جستجوهای کاربرانش به آی پی و موقعیت سرور وب سایت هایی که در نتایج جستجو نمایش می دهد ارزش بالایی خواهد داد. شما با اجرای تکنیک ها و ترفندهای سئوی سیاه، خیلی سریع به جایگاهی مثل صفحات بالایی و رتبه پایین در نتایج جستجو دست پیدا می کنید، اما به محض لو رفتن و رو شدن دستتان از سوی گوگل، حسابی جریمه می شوید و شانس شما برای حضور در صفحات بالا کم و کم تر می شود. بک لینک به عنوان مهم ترین اصل در سئو خارج سایت، مهر تاییدی است بر اینکه وب سایت شما به قدری اعتبار داشته که نامش در وب سایت های دیگر هم آورده شده و ارزش بازدید شدن را دارد.

سئو مخفف کلمات Search Engine Optimization، به معنای بهینهسازی موتورهای جستجو سایت seotwitt است. Seo که مخفف عبارت Search Engine Optimization می باشد، اثر مستقیمی بر روی رونق یک فروشگاه اینترنتی یا هر گونه کسب و کار آنلاین می گذارد. برخی این کار را دوست ندارند، اما واقعیت این است که با باز شدن لینک در یک زبانه یا پنجره جدید، کاربر ممکن است بعدا دوباره به سایت شما مراجعه کند و زمان بیشتری را در سایتتان سپری کند. اگر سعی دارید لینک بخرید یا اینکه آنها را از راهی ساده به دست بیاورید (این مقاله را بخوانید: ایجاد پست مهمان برای لینک)، ممکن است موقتا به موفقیت دست پیدا کنید و بعد از بروزرسانی شدن گوگل، ببینید که وبسایت شما در حال ناپدید شدن از بالای صفحه نتایج است. علاوه بر این دو مورد، از زیبا بودن رابط کاربری یا همان UX وب سایت هم اطمینان کسب کنید. سئو فقط درباره موتورهای جستجو نیست بلکه بهروشهای خوب سئو، باعث بهبود تجربه کاربری و قابلیت کاربرپذیری وبسایت نیز میشود. بهعنوان نتیجهگیری باید گفت که داشتن نقشه سایت HTML در کل چیز بدی نیست و درواقع یک نوع لینکدهی داخلی برای وبسایت است که درنهایت باعث افزایش بازدهی سئو سایت میشود.

کم بودن سرعت لودینگ وب سایت شما می تواند به دلیل استفاده از پلن های ارزان قیمتی که معمولا از سوی ارائه کنندگان هاست برای جلب مشتری بیشتر ارائه می شود باشد. این بخش از سئو کلاه سفید می تواند بالا بودن سرعت بارگذاری صفحات یا مطالعه یک مطلب منحصر به فرد و با کیفیت را شامل شود. اگر آن کلمات کلیدی در متن یا عناوین صفحه وجود داشته باشند به احتمال زیاد آن صفحه به عنوان مطلب مرتبط شناخته میشود. این توضیح هر چه جذاب تر بوده و با کلمه کلیدی جستجو شده توسط کاربر مرتبط تر باشد، احتمال افزایش نرخ کلیک شدن یا CTR راه هم افزایش می دهد. اگر در ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن وب سایت شما مشکلی وجود داشته باشد، گوگل این موضوع را به شما گزارش خواهد کرد. برای این که بررسی گزارش Manual Action باید به سرچ کنسول مراجعی کنید.

اگر در میان سایت هایی که محتواهای مرتبط با آموزش سئو را ارائه می کنند چرخی زده باشید، احتمالا دو مفهوم سئو داخل سایت و سئو خارج سایت زیاد به چشمات خورده است. برای درک بهتر این موضوع ابتدا کمی در مورد مفهوم سئو که هر دو اصطلاح بالا جزئی از آن تلقی می شوند توضیح کوتاهی می دهیم. به عقیده ما، و آنچه که سعی داریم در این مقاله به شما توضیح دهیم، شما باید لینکسازی را فراموش کنید و روی ایجاد محتوای باکیفیت برای وبسایتتان تمرکز کنید. موتورهای جستجو میان سئو داخل سایت و سئو خارج سایت تفکیکی قائل نمی شود و در اصل هر دو را عامل موثری برای شناخت یک سایت مفید و نمایش آن به کاربر می دانند. سئو به مجموعه اقداماتی گفته میشود که برای افزایش کمیت و کیفیت ترافیک وروردی وبسایت از راه جستجوی ارگانیک موتورهای جستجو (مثل گوگل، یاهو، بینگ و…) صورت میگیرد.

لازم است بدانید، قبل از درج هر گونه دستوری در فایل Robots.txt باید ابتدا اسم ربات را درج کنید و آن را مورد خطاب قرار دهید. پس بسیار مهم است که مطمئن شوید SEO فنی چیست و چگونه آن را به درستی انجام دهید. سوال خیلی خوبی است و مطمئنیم اگر این عبارت را در اینترنت جستجو کنید صدها پاسخ متفاوت برای آن پیدا خواهید کرد. علت این پاسخ هم کاملاً شفاف است. البته اگر قبلا سایت مپ خود را از طریق گوگل سرچ کنسول ثبت کرده باشید، برای گوگل دیگر نیاز نیست که اینجا هم این فایل را قرار دهید.

اما در حال حاضر با سئوی امروزی امکان ایندکس تصاویر به همراه محتوای صفحه وجود دارد و نیازی به این فایل نیست. البته برای اینکار نیازی نیست خودتان بهینه سازی سایت را انجام دهید. همچنین بهتر است که در بند اول، از کلمه کلیدی پیلار مرتبط به این موضوع استفاده کنید تا بعدا به آن لینک دهید. ۳- دستور Allow: دستور allow برخلاف دستور disallow به معنی اجازه داده است و برای این که به ربات مورد نظرتان دستور دهید که چه صفحاتی توسط ربات گوگل کروال و خزیده شود از این دستور استفاده کنید. سایت های فروشگاهی با چه هدفی طراحی می شوند؟ همچنین به روش های اندازه گیری استراتژیک نیاز دارد که برای بهینه سازی کیفیت و حجم ترافیک سایت شما طراحی شده اند. شاید بخش ناخوشایند سئو کلاه سفید که مبتنی بر قواعد رسمی گوگل می باشد، زمان بر بودن آن است. بعد از اینکه در مورد اصول و قواعد بهینه سازی سئو در داخل قلمرو وب سایت به طور مفصل صحبت کردیم، نوبت به قواعدی می رسد که خارج از قلمرو وب سایت می بایست رعایت و اجرا شوند. تا به اینجای کار بیشتر برای شما از نقش مهم کلمات کلیدی و استفاده درست از آنها در جهت بهبود سئو داخل سایت صحبت کردیم.

هست، حالا شما اگر بتونین از پسوند های مختلف و سایت های مختلف در سرتاسر جهان لینک دریافت کنین برای سایتتون بسیار مفید هست و باعث میشه گوگل ارزش خیلی زیادی برای سایت شما قائل بشه، همونطور که قبلا هم گفتم تنوع در لینک های دریافت شده یکی از مهم ترین اصول موفقت در استراتژی لینک بیلدینگ برای وب سایت شما هستش. خیلی واضحه ، همونطور که میدونید برخورد گوگل با سایت های تازه تاسیس جور دیگه ای است ، در واقع گوگل بررسی میکنه که ایا شما قراره برادری خودتون رو بهش ثابت کنید یا نه یک سایتی هستید که همینطوری اومدین و قرار یک مدت کار کنین و بعدشم خدافظ همه . نیازی نیست زمانی بیش از اندازه لازم را صرف سئوی آن-سایت کنید، بهینهسازی بیش از حد وبسایت یا وبلاگ نیز ضرورتی ندارد چرا که گاه این کار (در بعضی موارد) نتایج عکس به دنبال دارد.