قیمت مادربرد کامپیوتر ️ مقایسه مشخصات و خرید مادربرد گیمینگ و خانگی زومیت

در صورتیکه قصد استفاده از فلاپی درایو و یا یک پورت موازی و … وجود داشت، می بایست یک برد جداگانه تهیه و آن را از طریق یکی از اسلات های موجود، به برد اصلی متصل کرد. وضعیت فوق سرگذشت اولین بردهای اصلی استفاده شده در کامپیوترهای شخصی بود. رایانه شخصی IBM و مادربرد داخل آن استانداردی را برای پیشرفت سخت افزار رایانه سازگار با IBM تعیین می کنند. در زیر تصویری از مادربرد ASUS P5AD2-E با برچسب هایی در کنار هر یک از اجزای اصلی آن مشاهده می کنید.

این که خرید مادربرد با قیمت مناسب، می‌تواند کلیه خواسته‌ها و نیازهای کاربران را برآورده کند یا نه، سوالی است که باید قبل از خرید به آن توجه کرد. شرکت Jetway یک شرکت فناوری آمریکایی است که از سال 1998 با هدف ساخت مادربردهای صنعتی و تجاری شروع به کار نمود. از جمله محصولات این شرکت می توان به مادربردهای همراه با پردازنده، رایانه های صنعتی، سرورهای رک مونت و رایانه های پنل اشاره نمود. اما پس از مدتی از ورود AT به بازار در بردهای اصلی، یک سوکت خاص متناسب با نوع پردازنده‌های قابل نصب، روی برد اصلی قرار گرفت و نصب پردازنده به وسیلهٔ کاربر نیز امکانپذیر شد. چون چیپست ارتباط بین پردازنده و دیگر دستگاه‌های روی سیستم را ساده‌تر می‌کند، چیپ‌های درون آن تقریباً در وسط مادربرد قرار می‌گیرند. بسیاری از چیپست‌های امروزی به صورت دو چیپ اصلی با نام‌ها پل شمالی و پل جنوبی (Southbridge و Northbridge) ساخته می‌شوند.

با توجه به توضیحات گفته شده بسیار مهم است که شما برای چه‌کاری سیستم رایانه را نیاز دارید و با توجه به همین امر باید مادربرد مناسب سیستم خودتان را انتخاب کنید و از آن در رایانه‌تان استفاده نمایید. عمده مادربرد‌ها را ما بر اساس کارایی و کارکرد به دودسته مادربرد خانگی یا ساده و مادربرد گیمینگ تقسیم می‌کنیم. شرکت گیگابایت در زمینه تولید مادربرد یکی از رقیبان اصلی برند ایسوس محسوب می شود. مادربردهای این شرکت بسیار با کیفیت و با طول عمر زیاد است که همین مسئله این برند را به یکی از برندهای پرطرفدار تبدیل کرده است. پاورسوئیچ نرم‌افزاری است و درواقع مادربرد را روشن یا خاموش نمی‌کند بلکه مدارهای روی برد، سوئیچ ولتاژ را با دو پین کنترل می‌کنند و هنگامی که آن‌ها به هم وصل شوند (اتصال کوتاه)، بسته به وضعیت فعلی آن، مادربرد را خاموش یا روشن می‌کند. همین قضیه در مورد ریست‌سوئیچ نیز صدق می‌کند؛ مگر اینکه مادربرد همیشه خاموش شود و بعد بلافاصله دوباره روشن شود.

اثرات گرد و خاک برقطعات رایانه

یعنی شما ممکن است با صفحه نمایش هایی رو به رو شوید که به صورت  سه بعدی هستند و مشخص است که ساختگی هستند. امروزه همه چیز در حال پیشرفت است شما می توانید با افزودن رندرینگ به مادر برد کامپیوتر Motherboard کامپیوترتان یک چیزی شبیه به دنیای واقعی را تصور کنید. مادر برد کامپیوتر انواع مختلفی دارد و ممکن است برای هرکدام از وسایل الکترونیکی از یک نوع آن با یک برند خاص استفاده کنند اما کار آن ها تقریبا نزدیک به هم است و این بستگی به خود شما دارد که دنبال کدامیک از انواع Motherboard ها هستید. بسیاری از افراد هستند از وسایل خود مانند کامپیوتر برای بازی استفاده می کنند و برخی دیگر برای کار با نرم افزارهای مربوط به شغلشان.

اطلاعات تماس

در پایان امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد و تا حدی در زمینه انتخاب mother board کمک کرده باشد. اگر رایانه خود را بازکرده و مادربورد آن را بیرون بیاورید قطعا با دیدن قطعات مختلف کمی سردرگم خواهید شد. با این‌حال خوب است که از برخی از قسمت‌های مهم آن و نحوه اتصال مادربرد به قسمت‌های مختلف یک سیستم رایانه‌ای به یکدیگر مطلع شوید. نوع حافظه رمی که مادربردها از آن پشتیبانی می‌کنند معمولا یا DDR3 یا DDR4 یا DDR5 است. سرعت حافظه‌های رم DDR3 بین ۸۰۰ تا ۲۱۳۳ مگاهرتز، حافظه‌های رم DDR4 بین ۱۶۰۰ تا ۳۲۰۰ مگاهرتز و حافظه‌های رم DDR5 بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ مگاهرتز متغیر است. همانطور که می‌بینید هر چقدر عدد بعد از DDR بزرگتر می‌شود سرعت حافظه رم نیز افزایش می‌یابد لذا یک حافظه رم DDR5 سریعتر از یک حافظه رم DDR4 و یک حافظه رم DDR4 معمولا سریعتر از یک حافظه رم DDR3 است.

  • اگر گیمر هستید روی برند MSI نیز می‌توانید حساب کنید چرا که این برند اساسا با گیمینگ در دنیای فناوری شناخته شد و بسیاری از محصولاتش هم به گیمینگ اختصاص دارند.
  • از دیگر موارد تفاوت مادربردهای گیمینگ با مادربرد ساده می‌توان به ارتفاع کم آن‌ها اشاره کرد.
  • اسلات چیست و چه تاثیری روی مادر برد کامپیوتر دارد؟ ممکن است شما بخواهید به کارایی کامپیوتر خود بیفزاید و چندین  قطعه دیگر را نیز به آن اضافه کنید برای این کار می توانید برخی از اسلات های کامپیوتر را بر روی مادر برد بروزرسانی کنید.
  • ظاهر سوکت شبیه به مربع یا مستطیلی است که تعداد زیادی پایه سوزنی‌شکل را در خود جای داده با اهرمی در کنارش که برای نگه داشتن پردازنده در جایش است.
منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار