معرفی 19 نوع اسانسور

این مدار وظیفه تامین برق بویین کنتاکتورهای اصلی را برعهده دارند که باعث روشن شدن موتور اصلی میشود. این قطعه وظیفه این است که از بسته شدن درب اطمینان حاصل کند. یکی از احتمالات بروز حادثه مربوط به شرایط حبس افراد داخل شفت آسانسور است. این که مراحل نصب و راه اندازی آسانسور چگونه است و چه کسانی آن را انجام می دهند، بسیار اهمیت دارد. این راه حل، مجموعه سری استپ آسانسور یا سری ایمنی شناخته میباشند. سری استپ آسانسور از مجموعه اتصالات الکتریکی به وجود آمده است که در تمام مسیر آسانسور با سیم کشی سنسورهایی مانند سنسور طبقات آسانسور و اتصالات متفاوتی متصل هستند.

امکان استفاده از برق تک فاز در هوم لیفت ها وجود دارد، در حالی که در آسانسورهای معمولی نیاز به برق سه فاز است. اشکال مستطیل، تمام یا نیم دایره یا قوس دارد، چند ضلعی های منتظم یا نامنتظم و … امروزه 90% تابلو فرمان های آسانسور در داخل کشور تولید می شوند و تقریبا بخش عمده ای از قطعات آنها نیز ساخت داخل ایران می باشد. برای مثال کلید طبقات 4 سیم دارد که همه جریان با تابلو فرمان در ارتباط است در حالی که آسانسورهای دیگر 12 سیم دارند. از آنجایی که برق بویین کنتاکتورهای اصلی تابلو از مسیر سری استپ عبور میکند، پس این کنتاکتورها باید امکان قطع و وصل ولتاژ و جریان مدنظر را داشته باشد. آهن کشی یکی از اصلی ترین مراحل کار است که تمامی وزن و استحکام آسانسور به آن بستگی دارد.

همانطور که میدانیم طول مسیر آسانسور فاصله بین کف اولین ایستگاه تا کف آخرین ایستگاه است. در واقع محدوده تحتانی چاه آسانسور که ارتفاع آن برابر فاصله عمودی بین کف پایین ترین ایستگاه تا کف چاه است را چاهک آسانسور می نامند. در ادامه مقاله و با ذکر ابعاد ارتفاع پله و عرض پاگرد موضوع مشخص خواهد شد. در ساختمان های بسیار بلند و آسمان خراش ها، مدیریت اوج ترافیک آسانسور بسیار حائز اهمیت است و باعث می شود کارایی آسانسور بالا رفته و آسایش ساکنین تضمین شود. به همین سبب استفاده از اسانسور های گیربکس دار در ساختمان های کوتاه تا نیمه مرتفع با استقبال بیش تری همراه شده است. برای نصب اسانسور قطعاً در ابتدای امر، برنامه ریزی و سازماندهی مراحل طراحی و آنالیز اهمیت بسیار زیادی دارد. عرض پاگرد در باکس پله بزرگ 1.2 و در باکس پله کوچک (زمین های کمتر از 200 یا 150) 1 متر است.

ایمنی بالای آن باعث شده تا کمترین سقوط را داشته باشد و در صورت پاره شدن تسمه، آسانسور از کار میایستد. شما میتوانید در بخش نظرات سوالات خود را در رابطه با سری استپهای آسانسور با ما در میان بگذارید تا متخصصین آچاره در کمترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهند. واژه پاراشورت در انگلیسی به معنی چترنجات میباشد. البته در زبان رایج مهندسی بیشتر از واژه Elevator shaft استفاده میشود. آسانسور بیمار بر و بیمارستانی این نوع آسانسور ها جهت حمل و نقل بیمارستان و یا تخت های اتاق های عمل در مرکزهای درمانی از قبیل کلینیک ها ، بیمارستان ها ،درمانگاه ها، نصب و راه اندازی می گردنند. بزرگتر شدن طول راه پله به داشتن پله های بیشتر و تامین ارتفاع طبقات توسط پله منجر می شود. اگر ارتفاع پله ای 15 باشد بهترین اندازه کف پله برای آن 33 الی 35 است. عدم آمادگی لازم: ممکن است زمانی که فرد احساس عدم آمادگی برای انجام کاری دارد، دچار استرس شود.

۱۶- شرکت اطلس آسانبر شیراز ارائه دهنده خدمات فروش آنلاین قطعات آسانسور در شیراز (فارس) می باشد. استپ قارچی را میتوان یکی از مهمترین قطعات الکتریکی به کار رفته در سری استپ آسانسورها دانست. در چهارچوب بحث پیش رو انواع آسانسور هیدرولیک بر اساس نوع و روش کارگذاری جک هیدرولیک مورد بحث قرار می گیرد. پایه های مربوط به موتور و گیربکس و همچنین پایه فلکه انحراف با استفاده از انواع ناودانی و تیرآهن صنعتی پس از برش و پانچ سوراخهای لازم در قسمت جوشکاری توسط تکنسین نصب میگردد تا فشار وارده بر گیربکس، در محل استقرار آن انحراف ایجاد نکند. او پس از بازگشت به ایران، دستور داد تا در کاخ گلستان آسانسور ایجاد شود و اینگونه بود که اولین آسانسور در شستی متالیفت ایران متولد شد! اگر شما برای ساختمان خود به آسانسور کابین دار نیاز داشته باشید، روش رایج نصب آسانسور به این طریق است که ابتدا گودال هایی بتنی ایجاد می کنید که ضخامت کف آنها 30 سانتی متر (12 اینچ) و دیوارهای آنها 20 سانتی متر (8 اینچ) است.

تعمیر اسانسور

3. لابی جلوی آسانسور( پاگرد جلوی اسانسور) ۱۵۰ در ۱۵۰ سانتیمتر. این وسیله در واقع انرژی جنبشی کابین را استحکام می بخشد. ارتفاع بین طبقات، ارتفاع آسانسور و سرعت بالا و پایین رفتن کابین آسانسور از دیگر مواردی است که در آیین نامه نصب آسانسور نوشته شده است. لذا آسانسور در این سیستم قادر به حرکت در دو سرعت مختلف می باشد. قبل از هرگونه تغییر در خانه یا ساختمان شما، باید بررسی کامل انجام شود و نقشه ها تهیه شود. در تمام آسانسورهایی که استاندارد هستند، همه طبقات به جز درب طبقهای که درست مقابل کابین قرار گرفته است باید قفل باشد. اما در استاندارد EN81 استفاده از رله واسطه به علت مشکلاتی که دارد چشمپوشی میشود.

باکس داخلی راه پله در نقشه های فاز یک و بدون نازک کاری باید مساوی یا بزرگتر از ابعاد ذکر شده باشد. یک شرکت آسانسور خوب در مدیریت پروژه ساخت چاه آسانسور (بدون هزینه اضافی) به شما کمک خواهد کرد. درنهایت کابین به سمت طبقهای که خواستهاید حرکت میکند و شما در همان طبقه پیاده میشوید. آسانسورها چندین سال است که به یک وسیله محبوب در ساختمانها تبدیل شدهاند و برای استفاده از آن باید جلوی درب آن بایستید، شاسی را فشار دهید و سپس کابین آسانسور به سمت شما حرکت کند. فضای داخل شفت آسانسور باید فقط و فقط به تجهیزات و قطعات آسانسور تخصیص یابد. ۲- شرکت یگانه آسانبر نیکان ارائه دهنده خدمات فروش آنلاین قطعات آسانسور در تهران می باشد.

چاه آسانسور باید به روشنایی الکتریکی دائمی مجهز باشد.

تعیین محل مناسب برای انجام کار، از ابتدا تا انتها باید مورد بررسی به لحاظ فنی قرار بگیرد. این چراغ های روشنایی باید با فاصله حداکثر 7 متر از یکدیگر بشرط تامین کامل روشنایی تعبیه شوند. بالاسری: فاصله کف بالاترین توقف تا زیر سقف چاه آسانسور را بالاسری یا overhead می نامند. ارتفاع روی سقف چاه تا زیر سقف موتورخانه: این فضا برای ایستادن فرد در روی سکوی موتورخانه در حین در نظر گرفته می­شود که به طور متوسط ۸/۱ متر می­باشد.

انواع اسانسور

با فعال شدن میکروسوییچ پاراشورت هم خطای پاراشورت به تابلو فرمان فرستاده میشود. درنهایت خطای لیمیت سوییچ در تابلو فرمان نیز ثبت میشود. همچنین آدرس شرکت اوج فراز اروند جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و … کفشک ها، می توانند نقش حیاتی در بهره برداری از ریل های آسانسور ایفا کنند. چاه آسانسور در زبان انگلیسی با واژه های Well یا lift shaft یا Elevator shaftبرابر است. امروزه به طورمعمول در تمامی آسانسورها، چهار لیمیت وجود دارد که درصورت بروز خطا در تشخیص دادن طبقات بالاتر خود را نشان میدهد. به طورمعمول هم اتصالات سری استپ با برق 110 ولت تغذیه میشود.

به این ترتیب، برق سری استپ با حذف کردن رله واسط از 24 ولت به 110 ولت افزایش پیدا کرد. به دلیل حذف این رله واسط، برق بویین کنتاکتورها به شکل مستقیم از مسیر سری استپ تامین میشود که دارای ولتاژ بالاتری است تا کاهش و افت ولتاژ مسیر خیلی قابل لمس نباشد. قبلا ولتاژ مورد استفاده در مدار سری استپ 24 ولت بود و بویین کنتاکتور به وسیله یک رله واسطه کنترل میشد. در ساختمان های بزرگ، یک سیستم کنترل الکترونیکی است که با استفاده از الگوریتم آسانسور (نوع پیچیدهای از منطق ریاضی) اتاقکهای آسانسور را به طبقات مناسب هدایت میکند تا اطمینان حاصل شود که افراد زیادی با سریعترین و بهترین روش بالا و پایین میروند (خصوصا در ساختمانهای بسیار بزرگ و شلوغ در ساعات اوج ازدحام مهم است). این چراغ ها اغلب از نوع چراغ های تونلی با حفاظ مناسب هستند و قابلیت روشن و خاموش شدن از محل موتور خانه را دارند.

به نحوی میتوان گفت وظیفه این استپ ها ی قارچی این است که آسانسور را در موقعیت هغای خطرناک به وضعیت امن میبرد. پاراشوت وظیفه متوقف کردن کابین را درصورت بروز مشکل در کنترل سرعت و بعد از تحریک به وسیله گاورنر را دارد. سوییچ اول فرمان وظیفه دارد که سرعت را کم کند. این آسانسورها دارای ترمز اضطراری میباشند و در هنگامی که سرعت آسانسور از حد تعریف شده بیشتر باشد آسانسور را از حرکت باز میدارد و مانع سقوط آسانسور میشود. درب های بازرسی و اضطراری باید بنحوی کار گذاشته شوند که جهت باز شدن آنها به سمت داخل چاه نباشد. اگر آسانسور را وسیله ای حساب کنیم که توانایی جا به جایی به سمت بالا و پایین را داشته باشد و توانایی جا به جایی افراد و وسایل را داشته باشد میتوان گفت اولین آسانسور مربوط به ۳۳۶ سال قبل از میلاد مسیح در روم باستان میباشد که غالبا توسط دست و کمک افراد و حیوانات حرکت میکرده.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه پیشنهاد میشود مقاله تفاوت قیمت آسانسور هیدرولیک و کششی در همین سایت را مطالعه کنید. چاهک آسانسور Pit یا همان پیت یا به اصطلاح عامیانه چاله آسانسور بخشی از چاه آسانسور است. بهتر است تمهیداتی قابل اعتماد برای فرار از چاه وجود داشته باشد. هیچ گونه عارضه یا وسیله دائمی غیر از موارد مرتبط با آسانسور نباید داخل چاه قرار گیرد. چاه آسانسور باید به روشنایی الکتریکی دائمی مجهز باشد. ارتفاع پله ضربدر 2 بهه علاوه اندازه کف پله باید عددی بین 63 تا 65 باشد. طراحی ارتفاع پله کمتر از 14 سانتی متر مخصوصا اگر تک باشد کاری اشتباه است. نکتهای که وجود دارد این است که حتی با اینکه کابلها پاره شده باشند، ترمز به تنهایی میتواند کابین آسانسور را متوقف کند. یا اینکه زمانی که شخص سرویس کار آسانسور داخل چاه آسانسور است یکی از ساکنان ساختمان شاسی احضار را بزند؟

قبل از اینکه کابین شروع به حرکت کند، تابلوی فرمان، دستور به بسته شدن دربهای باز را میدهد. هنگامی که یکی از اجزای استپ از مدار خارج شود، حرکت آسانسور متوقف شده و در تابلوی فرمان، خطایی که رخ داده است ثبت میشود. اما در گروه دوم اختلافات بیار ریشه دار تر و عمیق تر است و به همین علت محل قرار گیری آسانسور باید بخشی از مشاعات یا بخشی از داخل واحد را به آن اختصاص داده شود و در این صورت با مخالفت های جدی از سوی برخی ساکنین روبرو می شوید. موتور برقی نیز به درستی در جای خود نصب و پایه متحرک در محل خود پیچ و بعدا به تکیه گاه ها جوش داده می شود. نکته مهم دیگر در ارتباط با تامین روشنایی، مدار تغذیه آن است. اگر که به هر دلیلی مثلا خرابی یا وجود مانع سر راه قفل ها، درب طبقات قفل نشوند، خطای قطع شدن مدار الکتریکی قفل به تابلوی فرمان فرستاده شده و آسانسور دیگر حرکت نمیکند.

ارتفاع چاه اسانسور از کف چاهک شروع و تا سقف چاه که بلندترین قسمت است امتداد می یابد. شدت روشنایی داخل شفت آسانسور باید حداقل معادل 50 لوکس در فاصله 1 متری بالای سقف کابین و کف چاهک وجود داشته باشد. همچنین یک چراغ روشنایی باید به فاصله 50 سانتیمتر پایین تر از سقف چاه نصب شود. چشم پله که فاصله بین دو رمپ پله را می گویند در پلان هم اگر دقت کرده باشید مثل یک دودکش عمل کرده و در مواقع آتش سوزی باعث انتقال دود در طبقات می شود که این چیز مطلوبی نیست. صندلی بالابر پله ای، متشکل از یک موتور گیربکسی کوچک و ریلی که قابلیت تاشو شدن دارد، می باشد و به بالابر پله رو، آسانسور پله رو نیز می گویند. به نوعی میتوان گفت که وظیفه سری استپ آسانسور قارچی این است که در مواقعی که آسانسور در موقعیتهای خطرناک قرار دارد، آن را به موقعیت امن ببرد.

بنابراین الان لحاظ کردن چشم پله در باکس پله مجاز نیست. مصرف برق پایین تر زیرا در هنگام پایین آمدن کابین آسانسور از نیروی جاذبه و تخلیه روغن برای پایین آمدن آسانسور استفاده می شود بنابراین مصرف انرژی در این حالت نزدیک به صفر شده و مصرف کلی برق نیز پایین می آید. اما از تمام این موارد که بگذریم، نوع قراردادی که شما هم هنگام نصب با شرکت مربوط امضا میکنید روی قیمت و هزینه آسانسور تاثیرگذار است. پمپ روغن باعث جریان یافتن روغن شده و به داخل سیلندر ارسال می شود در نتیجه کابین که به کمک قطعاتی بر روی پیستون متصل شده، با بالا رفتن پیستون، کابین آسانسور هم به بالا حرکت می کند.کابین توسط تجهیزاتی بر روی پیستون استقرار میابد، در این حالت موتور، پمپ درون روغن را به حرکت در آورده و روغن توسط پمپ، به داخل سیلندر فرستاده میشود و باعث بالارفتن پیستون و کابین اسانسور میگردد.

قطعات اسانسور