نحوه اندازه گیری بازگشت سرمایه سئو


آیا نمی دانید چگونه بازده سئو سایت را اندازه گیری کنید؟

اگر سئو کار می کنید، باید بدانید کمپین های شما چقدر سودآور هستند. آیا کمپین های سئو شما باعث ایجاد ترافیک به وب سایت شما می شود؟ آیا این ترافیک منجر به فروش می شود؟

همه این سوالات باید به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل تلاش ها و نتایج SEO شما پاسخ داده شود. و اینجاست که SEO ROI وارد می شود.

تعریف بازگشت سرمایه

ROI مفهومی است که به آن اشاره دارد بازگشت سرمایه گذارییعنی سود واقعی شما در مقابل ارزشی که خرج کرده اید چقدر است.

ROI ارزش تمام فروش ها نیست. آن چیزی که واقعاً از این کمپین به دست آورده اید را اندازه گیری می کند و مبلغی را که خرج کرده اید از مجموع فروش حذف می کند. 💵

تعریف بازگشت سرمایه در سئو

به طور خلاصه، ROI در سئو، درصد بازدهی را که از یک کمپین خاص سئو دریافت می کنید، اندازه گیری می کند.

بنابراین، شما باید بدانید:

 • چه مقدار پول در فروش حاصل از بازدیدکنندگان ارگانیک به دست آوردید؟
 • برای رسیدن به این نتیجه چقدر هزینه کردید؟

در ادامه این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه از این مقادیر برای اندازه گیری بازگشت سرمایه سئو استفاده کنید. در حال حاضر، با نشان دادن اهمیت بازگشت سرمایه SEO به شما شروع می کنیم. 🔎

چرا بازگشت سرمایه سئو مهم است؟

البته، اگر روی هر نوع تکنیک دیجیتال مارکتینگ سرمایه گذاری می کنید، باید بدانید که آیا این روش کارآمد است یا خیر. و چگونه می دانید که کار می کند؟ از طریق شما ارزش های فروش.

اطمینان از اینکه چیزی از تلاش های سئوی خود به دست می آورید برای سودآوری شرکت شما ضروری است.

همچنین، دانستن نتایج در زمانی که کمپین سئوی شما ادامه دارد، مهم است، زیرا ممکن است تا این زمان طول بکشد یک سال برای دیدن نتایج در SERP (صفحات نتیجه موتورهای جستجو). این بدان معناست که در حالی که نتایج هنوز در SERP ها قابل توجه نیستند، شما باید راهی برای بررسی و اطمینان از موفقیت سرمایه گذاری خود (یا مشتری) داشته باشید. 💰

بنابراین، در حالی که هنوز در رتبه‌ها در حال صعود هستید – و گاهی اوقات با صفحه اول نتایج فاصله دارید – به راهی نیاز دارید که نشان دهید تلاش‌های سئوی شما نتیجه داده است. و هنگامی که به موقعیتی سودمند رسیدید، همچنان مهم است که نشان دهید تلاش های سئوی شما چگونه برای شرکت پول آورده است. اگر به اندازه کافی برای به دست آوردن سود مناسب می فروشید، این راهی برای نشان دادن ارزش تلاش های بهینه سازی شماست.

مزایای اندازه گیری بازگشت سرمایه SEO

دانستن نحوه اندازه گیری بازگشت سرمایه سئو هنگام تجزیه و تحلیل نتایج کمپین بسیار مهم است. بهترین راه برای اثبات اینکه در حال دستیابی به نتایج هستید، داشتن داده های ROI پشتیبانی کننده است. مزایای دیگری نیز به همراه دارد، مانند:

 • پیدا کردن این که کدام فعالیت ها بهترین بازده را دارند به شما کمک می کند بفهمید کدام یک از آنها هستند سودآور. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که روی کدام بخش از سئوی خود تمرکز کنید و از صرف زمان (و هزینه) خودداری کنید. 🤑
 • دانستن محل سرمایه گذاری به شما کمک می کند تا استراتژی سئوی خود را برای بهترین نتایج بهینه کنید. می توانید تغییراتی در استراتژی خود ایجاد کنید تا با مخاطبان هدف و شخصیت های خریدار مطابقت داشته باشد.
 • بازده آینده را تخمین بزنید همانطور که نتایج را تجزیه و تحلیل می کنید، می توانید پیش بینی درآمدهای آتی و آنها را در طرح تجاری خود قرار دهید.
 • فرصت های رشد را شناسایی کنید. همانطور که نتایج و بازده ها را تجزیه و تحلیل می کنید، می توانید زمینه هایی را پیدا کنید که در آن کسب و کار شما می تواند بهبود یابد و رشد کند.

گفته شد، اگر سایر KPI ها در نظر گرفته نشوند، بازگشت سرمایه SEO می تواند بی فایده باشد. گاهی اوقات، این است نه تنها در مورد فروش. معیارهای دیگر می‌توانند به شما یک دید پرنده از نتایج حاصل از SEO، مانند کلیک‌ها، نمایش‌ها و معیارهای مشابه ارائه دهند.

اگر فقط بخواهید میزان فروش را اندازه بگیرید، این معیارهای دیگر نمی توانند به تنهایی بایستند. این مهم است که تمام معیارها را در نظر بگیرید هنگام ارزیابی یک کمپین سئو

اهمیت تعیین اهداف و KPIهای واضح

وقتی نوبت به بازاریابی دیجیتال می‌رسد، گم شدن در همه KPIهای ممکن آسان است. برخی از KPIها برای برخی سئوکارها “معیارهای بیهودگی” در نظر گرفته می شوند، در حالی که برای برخی دیگر نه.

برای محاسبه نتایج و نحوه عملکرد کمپین های شما، داشتن اهداف واضح برای هر کدام ضروری است. چه چیزی را می خواهید افزایش دهید – دیده شدن، سرنخ ها، تبدیل ها؟ چه زمانی باید به نتیجه ای که دنبالش هستید برسید؟ 📆

بسیار مهم است که بدانید به کجا می روید و چرا. و SEO، به عنوان یک تکنیک بازاریابی، یکی از سخت ترین روش ها برای اندازه گیری نتایج است. بنابراین، برای ارزیابی موفقیت باید به چند معیار ترافیک تکیه کنید.

اگر می خواهید مطمئن شوید که در مسیر درستی هستید، تعیین اهداف دقیق بسیار مهم است. در بخش بعدی، KPIهایی را که معمولاً برای ارزیابی موفقیت سئو استفاده می‌شوند، بررسی می‌کنیم.

بازگشت سرمایه SEO

انواع مختلف KPI مورد استفاده برای ارزیابی موفقیت سئو

1. ترافیک ارگانیک

هنگام اندازه گیری نتایج برای سئو، این اولین معیاری است که باید بررسی کنید. ترافیک ارگانیک نشان می دهد که چه تعداد بازدید کننده از طریق جستجوی ارگانیک به وب سایت شما وارد شده اند – یعنی کسانی که کلمات کلیدی را در گوگل، بینگ و غیره تایپ کرده اند.

اگرچه نتایج کمپین‌های جستجوی Google Ads از یک کلمه کلیدی خاص نیز می‌آیند، از آنجایی که نتایج پولی هستند، فیلتر می‌شوند. به دست آوردن ترافیک ارگانیک “هیچ” هزینه ندارد – البته به غیر از سرمایه گذاری روی فریلنسرها یا آژانس های سئو. 🏬

2. جستجو در رتبه بندی

رتبه بندی جستجو موقعیت شما را در صفحات نتایج موتور جستجو برای کلمات کلیدی مورد نظر شما نشان می دهد. یکی از اهداف اصلی شما بالا رفتن در صفحات نتیجه است، در حالت ایده آل به بالای صفحه اول.

البته رسیدن به اوج کار آسانی نیست، به خصوص اگر کلمات کلیدی شما رقابت زیادی داشته باشند. هرچه بالاتر بروید، ترافیک بیشتری دریافت خواهید کرد.

3. CTR ارگانیک

CTR مخفف نرخ کلیک است. این با ارزیابی تعداد بازدیدهایی که منجر به کلیک شده است (به معنی تعداد کلیک‌ها از آن صفحه فرود به مکان دیگری در وب‌سایت) و تقسیم آن بر تعداد بازدیدها در یک بازه زمانی خاص اندازه‌گیری می‌شود.

چگونه بازگشت سرمایه سئو به من کمک می کند تا مشتریان بیشتری داشته باشم؟

یک راه عالی برای جذب مشتریان از طریق نکات عملی است که می توانید برای آنها به کار ببرید. تجزیه و تحلیل اولیه بازگشت سرمایه SEO می تواند به شما کمک کند تا نقاط ضعف احتمالی در استراتژی سئو (یا فقدان آن) را درک کنید که سپس می توانید برای ارائه پیشنهاد بهتر از آنها استفاده کنید. 📝

داشتن یک پیشنهاد جامع هنگام کار با مشتریان سئو ضروری است. نیازی نیست به آنها بگویید که در شهر بهترین هستید – باید به آنها نشان دهید که چه چیزی می توانید ارائه دهید، و SEO ROI یک معیار عالی برای استفاده است. از این گذشته، مشتریان شما خواهان بازگشت هستند، و آنها می خواهند بدانند که چگونه می توانید قبل از هر چیز به آنها کمک کنید تا پول بیشتری کسب کنند.

نحوه اندازه گیری بازگشت سرمایه سئو

اگر نیاز به محاسبه ROI SEO خود (یا مشتری) دارید، باید چند محاسبه را انجام دهید. اگر از SERPed استفاده می کنید، ماشین حساب بازگشت سرمایه SEO ما کارهای سنگینی را برای شما انجام می دهد، اما بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

ابتدا خود را اضافه کنید کلید واژه ها به صفحه گسترده اکسل یا گوگل.

سپس، ماهانه را اضافه کنید حجم جستجو در کنار هر کلمه کلیدی شما می توانید این شماره را از برنامه ریز کلمات کلیدی گوگل یا ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند دریافت کنید تحقیق نهایی مثلا.

سپس، باید یک را وارد کنید نرخ ضبط برای هر کلمه کلیدی هرچه موقعیت کلمه کلیدی بالاتر باشد، نرخ جذب بالاتر است. به عنوان مثال، اگر رتبه 1 یا 2 را دارید، می توانید انتظار داشته باشید که نرخ ضبط حدود 70 یا 80٪ باشد. حجم جستجو را در نرخ ضبط ضرب کنید و باید یک عدد دریافت کنید تخمین ترافیک، مثلا:

حجم جستجو 1000 x نرخ ضبط 40% = 400 بازدید

سپس شما باید خود را بردارید نرخ تماس و نرخ بسته شدن را در نظر بگیرید. نرخ تماس تعداد بازدیدکنندگانی است که با موفقیت با آنها در تماس هستید، برای مثال:

400 بازدید x نرخ تماس 25% = 100 سرنخ

در حال حاضر، برای نرخ بسته شدن… این تعداد سرنخ هایی است که با موفقیت به مشتری تبدیل می کنید، برای مثال:

100 سرنخ x نرخ بسته 25% = 25 مشتری

سپس، شما باید خود را بشناسید ارزش طول عمر به منظور ادامه آیا می توانید ارزشی را که مشتری معمولاً برای محصولات شما خرج می کند تخمین بزنید؟ هنگامی که آن مقدار را دارید، آن را به صفحه گسترده اضافه کنید تا مثلاً مقدار ماهانه را محاسبه کنید.

25 مشتری * ارزش مادام العمر 500 دلار = 12500 دلار در هر ماه

اگر علاقه مند به دیدن مقدار سالانه هستید، می توانید آن را در 12 ضرب کنید.

البته باید هزینه کمپین سئو را کسر کنید.

همانطور که می بینید، آنقدرها هم پیچیده نیست، اما می تواند کمی وقت گیر باشد، به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم یک ماشین حساب بازگشت سرمایه SEO ایجاد کنیم، که تمام حجم جستجو و موارد دیگر را جمع آوری می کند و همچنین همه چیز را برای شما محاسبه می کند.

چگونه SERPed.net می تواند در رابطه با بازگشت سرمایه سئو به من کمک کند؟

اگر به دنبال راهی آسان برای محاسبه بازگشت سرمایه SEO به طور خودکار برای همه کلمات کلیدی خود هستید، SERPed.net می تواند کمک کند. ما یک ماشین حساب ROI SEO را در ابزار فهرست کلمات کلیدی خود داریم. در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است…

ابتدا در منوی “TOOLS” در زیر “Keyword Research” روی “Keyword Lists” کلیک کنید.

لیست کلمات کلیدی

برای ایجاد یک لیست جدید از کلمات کلیدی، روی دکمه آبی رنگ “+” کلیک کنید. در این مورد، از کلمات کلیدی انتخاب شده قبلی در لیست “تست 2” استفاده می کنیم.

لیست کلمات کلیدی SERP شده

سپس بر روی دکمه «نمایش ماشین حساب بازگشت سرمایه SEO» کلیک کنید.

نمایش ماشین حساب ROI

پس از کلیک روی آن دکمه، فیلدهای بیشتری در جدول ظاهر می شود.

SEO ROI Calculator SERPed

متوجه خواهید شد که در سمت راست نوار رقابت، یک فیلد وجود دارد که می توانید آن را پر کنید. این فیلد مربوط به Traffic Capture است، که به معنای درصد بازدیدکنندگانی است که روی پیوند شما در SERP های گوگل کلیک می کنند. سپس تخمینی از ترافیک ماهانه خود دریافت خواهید کرد.

هنگامی که از تمام مقادیر جذب ترافیک راضی بودید، می توانید به پایین پیمایش کنید تا چند معیار مختلف از جمله حجم کل جستجو و کل ترافیک ماهانه را ببینید.

بازگشت سرمایه

اکنون، در پایین، شما چیزی را دارید که بیشتر به ما علاقه مند است. اول، ترافیک وب، که ترافیک ماهانه ای است که از این کلمات کلیدی انتظار می رود. نرخ تماس میزان سرنخ های جمع آوری شده در بین بازدیدکنندگان را اندازه گیری می کند. نرخ بسته شدن درصدی از فروش تولید شده از سرنخ است.

ارزش طول عمر مقدار پولی است که انتظار دارید از هر مشتری به دست آورید.

این سه معیار آخر باید به صورت دستی وارد شوند هر کسب و کار متفاوت است. سپس، از محاسبه نحوه تعامل این معیارها، ارزش بازگشت سرمایه (ROI) ماهانه و مقدار بازگشت سرمایه (ROI) سالانه را دریافت خواهید کرد – نتایجی که باید در یک سال آینده انتظار داشته باشید، با در نظر گرفتن همه ورودی‌های دیگر از شما و محاسبات خودکار. البته باید هزینه ها را از این مقادیر حذف کنید.

برای سهولت در کار از یک مثال استفاده می کنیم. فرض کنید موارد زیر را دارید:

 • کلمات کلیدی مورد نظر شما در مجموع 70000 جستجوی ماهانه دارند.
 • جذب ترافیک شما 30% است (بنابراین 0.30)، به این معنی که هر ماه 21000 بازدید دریافت می کنید.
 • نرخ تماس شما 20% است (بنابراین 0.20)، به این معنی که هر ماه 4200 سرنخ دریافت می کنید.
 • نرخ بسته شما 10% است (بنابراین، 0.10)، به این معنی که هر ماه 420 فروش دریافت می کنید.
 • اگر ارزش مادام العمر شما 300 دلار باشد، بازگشت سرمایه ماهانه 126000 دلار و بازگشت سرمایه سالانه 1512000 دلار خواهد بود.

هزینه‌ها را از این مقادیر حذف کنید، و به همین ترتیب می‌روید – این بازگشت سرمایه SEO شماست. ✅

بسته بندی

همانطور که مشاهده کردید، اگر ابزار مناسبی نداشته باشید، سئو بازگشت سرمایه به راحتی قابل مدیریت نیست.

استفاده از SERPed.net به شما این امکان را می دهد که این متریک را با استفاده از داده های خود و ما به راحتی محاسبه کنید.

دانستن اینکه کدام کلمات کلیدی عملکرد بهتری نسبت به سایرین دارند و کلمات کلیدی که نباید زمان زیادی را روی آنها صرف کنید، می تواند تفاوت زیادی در نتایج سئو شما ایجاد کند. در همان زمان، اگر بهینه‌سازی شما کار می‌کند، شاهد افزایش بازدیدکنندگان خواهید بود، اما عوامل دیگری برای عملکرد برتر تاثیرگذار هستند – مانند UX/UI (تجربه کاربر/رابط کاربری)، طراحی، فونت‌ها، CTA‌ها… ما. این عوامل را با جزئیات بیشتری در یک پست وبلاگ جدید مورد بحث قرار خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

چیزی را فراموش کردیم؟ آیا می خواهید چیزی اضافه کنید؟ کادر نظر را علامت بزنید یا ما را در آن پیدا کنید لینکدین، فیس بوک یا توییتر.


اکنون می توانید با استفاده از ROI SEO خود را محاسبه کنید SERPed.net. اگر مطمئن نیستید که عضو شوید، می‌توانید از نسخه آزمایشی 30 روزه 7 دلاری ما استفاده کنید و ابزارها را خودتان امتحان کنید، بدون هیچ رشته‌ای.

30 روز 7 دلار آزمایشی، 30 روز ضمانت بازگشت پول
منبع: https://www.serped.com/measure-seo-roi